המלצות על ספרי ילדים: אותיות השפה העברית

מזה  תקופה ארוכה שאני לא קונה ספרים לי, או לילדים, בחנויות ספרים.

אפילו ב"שבוע הספר" אני מוותרת בשנים האחרונות על השיטוט בין דוכני הספרים.

הסיבה לכך היא עצובה בעיני. אני מאוכזבת.

מאוכזבת כל פעם מחדש לראות את המבחר המצומצם של אותם ספרי ילדים המוצעים למכירה על הדוכנים. בכל החנויות, בכל הדוכנים, אותן סדרות בדיוק, אותם סופרים קאנוניים (ומעטים מצליחים לחדור את הרשימה), אפילו אותם מאיירים.

ספרים שהמיקום שלהם על הסטנד בחנות נובע לא מטיב היצירה בהכרח אלא משיקולים כלכליים קרים שנובעים מהעובדה כי זהו שוק כמעט מונופוליסטי בו שתי רשתות הספרים הגדולות מוחזקות בשותפות עם הוצאות ספרים. ואלו, מן הסתם, מנכסות לעצמן יותר ויותר שטחי מדף בחנות וגם רוכשות ללא הפסק הוצאות קטנות מהן וכך מצמצמות עוד יותר את התחרות בשוק. חנויות שמדירות ספרים היוצאים לאור בהוצאות קטנות או פרטיות, שמתעלמות מסופרים חדשים ושמפארות ספרים שטחיים המבוססים על סדרות טלוויזיה או סרטים (רק היכנסו לחנות ספרים ממוצעת וראו כמה שטח מכירה מוקדש לספרים המבוססים על מותגי דיסני , למשל, ותבינו את כוונתי).

לחנויות ספרים אני נכנסת רק כדי לרכוש מתנות לילדי יום הולדת.

אותי ואת ילדיי תמצאו בספריית הילדים העירונית.

www.prettysimplelife.co.il | המלצות על ספרי ילדים | ספרים על אותיות

פוסט שלם על מדוע צריך לקחת ילדים לספרייה כמו גם טיפים והמלצות לביקור מוצלח בספרייה כבר כתבתי בעבר ואני מזמינה אתכן להכנס אליו כאן במידה ופספסתן. ואחת מהסיבות המרכזיות שציינתי בפוסט –  מדוע לקחת ילדים לספרייה – נובעת מהיכולת להיחשף למגוון רחב של ספרים וסופרים, מהארץ ומחו"ל.

ספרים בתחומים אליהם אולי לא חשבתן שהילדים שלכן בכלל יתחברו , ספרים המאויירים באופן מעורר השתאות, ספרים אינטלגנטיים, נפלאים, מצחיקים ומלאי עניין של סופרים שכלל לא ידעתן על קיומם או ספרים שאתן קראתן בילדותכן והייתן רוצות לחשוף את ילדיכן אליהם. ספרים שרוב הסיכויים כלל לא היינו נחשפות אליהם או נזכרות בהם בחנות (וגם אם כן, מהר מאוד הם נדחפים למדפים האחוריים).

ומאחר ופיתחתי יכולת מופלאה לאיתור ספרים טובים, מצחיקים, מוצלחים שהילדים שלי יאהבו בין מדפי הספרים בספרייה (אם יורשה לי להעיד על עצמי), החלטתי שהגיע הזמן למנף את התכונה הזו ולחלוק אותה אתכן. מידי תקופה אשתף במדור חדש "ספריית ילדים" את המציאות שלי, את התגליות החודשיות (של סופרים ותיקים וחדשים כאחד), את הספרים שקראנו פעם אחר פעם אחר פעם עד שנאלצנו להחזיר לספרייה (או שלבסוף נרכשו ונוספו לאוסף הספרים המכובד בחדרם), את הספרים, שבוודאי מרביתכן, כלל לא נחשפתן אליהם קודם – וחבל. ספרים שאולי גם אתן תירצו להשאיל מהספרייה, לקנות בחנות ולהקריא לילדיכן (או לתת להם לקרוא).

מקווה שאצליח לחדש 🙂 קריאה מהנה!


המלצות על ספרי ילדים: אותיות האלף בית 

מה מתאים יותר מאשר לפתוח את המדור עם מקבץ של ספרים מומלצים ומהנים המפארים את השפה העברית? ספרים המאדירים את אותיותינו המשובצות יחדיו ושהופכות למילים, למשפטים וכמובן לספרים. ולרגל השקת המדור – גם הפתעה! אחת מהקוראות תזכה בספר מתנה. איזה ספר ופרטים נוספים? קראו בהמשך.

www.prettysimplelife.co.il | המלצות על ספרי ילדים | ספרים על אותיות

פיות האותיות – עדי רמבה ארז (מאיירת: ג'ני מיילכוב) 

סיפור מקסים על פיות עייפות המחברות אות לאות מאז ימי בראשית שמחליטות יום אחד לצאת לחופשה ובכך יוצרות בלאגן המחייב עשיית סדר מצד גמדי המילים החרוצים המחליפים אותן ומסייעים בדקדוק. מטרת הספר לעזור ולזהות בצורה פונטית את אותיות השפה העברית באמצעות חריזה משעשעת אך לא מתחכמת מידי שתעלה חיוך על פני כל ילד והורה ובאמצעות איורים מעוררי השתאות. למשל, האות "בית" מתוארת כך: "בנינו בית עם בתיה, במיוחד היא ביקשה בננה באמבטיה" . מה שאהבתי לראות בספר (ולקרוא) הם משפטים שמכילים גם אותיות הסופיות (ך, ם, ן, ץ,ף), המופיעות לצד שאר האותיות, ולא בסוף, נפרדות, כמו בהרבה ספרי לימוד. הספר מתאים לילדים בשלב זיהוי האותיות ואצלי בבית אף שיחקנו משחק בהשראת הספר בו כל ילד המציא משפט הכולל כמה יותר מילים עם האות הנבחרת. כדאי לנסות!

www.prettysimplelife.co.il | המלצות על ספרי ילדים | ספרים על אותיות

מלחמת האותיות או היום שבו התהפכה שין על גבה – רוביק רוזנטל (אייר: יניב טורם)

ממלכת האותיות "שאיננה נמצאת בשום מקום…והיא נמצאת בכל מקום" תחת מתקפה. האות שין, הנכתבת בטעות על-ידי אסף כשהיא הפוכה, מסוגלת עתה לעמוד על שלוש רגליה, ומגייסת צבא של אותיות שק"ר ("שין", "קוף" "ריש") המורכב בעיקר מאותיות המרגישות מוזנחות כגון "טית" המקנאה ב"תיף" ומאמינה כי אם האחרונה תיעלם – היא תהיה חשובה יותר, ויוצאת למלחמה באותיות אמ"ת ("אלף", "מם", "תף"), בית המשפט הנאור של הממלכה. כל האותיות משתתפות בסיפור ובמלחמה העומדת במרכזו, עד שבעזרת האות ה', החכמה והיודעת-כל, מוצאים האחים, אסף ולילך, המלווים את הסיפור ומנסים לכל אורך הספר למנוע את המלחמה, דרך להחזיר את השלום על-כנו, בעזרת האותיות הסופיות.

ספר חכם ואינטלגנטי לילדים קוראים (אולי אפילו חכם מידי לילדים שמחייב, לדעתי, תיווך בעזרת ההורה), המהלל את השפה העברית ומזכיר לנו כי לכל אות בשפה משמעות ותפקיד מיוחד ובלעדיה שפתנו, לא תהיה שלמה.

www.prettysimplelife.co.il | המלצות על ספרי ילדים | ספרים על אותיות

אותיות במיץ שטויות – רינת הופר 

אחת מהסופרות והחורזות האהובות בישראל בספר שאמנם מציג את עצמו כשטויות אבל רחוק מכך. החריזה "השטותית" היא רק תירוץ ללימוד הילדים להבחין בצלילי האותיות בכל מילה טרם הרכבתה. בדומה לספר "פיות האותיות" גם כאן יש שימוש בחריזה משעשעת על מנת להשתמש בכמה שיותר מהאות המדוברת במשפט אחד: "ארנב אינדיאני עם ארבע אוזניים אוכל אטריות באמבט. אמא אומרת: "אוי, אפריים!" ולאבא לא אכפת." את הספר מלווים כמובן איורים אייקונים המזוהים כל כך עם רינת הופר ובתחתית כל עמוד משחק: מקבץ של מילים המתחילות באות המדוברת המתחבאות בין האיורים בכל עמוד, אשר הילדים צריכים לחפשם. גם כאן הספר מתאים בעיקר לילדי גן בשלב טרום קריאה.

www.prettysimplelife.co.il | המלצות על ספרי ילדים | ספרים על אותיות

אותיות הולכות לים – סמי מיכאל (אייר: שחר קובר)

גילי לא אוהב לקרוא. האותיות נעלבות וכאות מחאה רוצות ללכת ללמוד לשחות בים. בהתחלה הן נרתעות מהטבילה בים הגדול אבל ככל שהן מתאמנות הן מגלות יכולות שחייה נפלאות שבסוף הספר יוצגו לגילי אשר יתגבר גם הוא על חששותיו מספרים. מעבר לסיפור המקסים, הספר עושה שימוש חכם במראה הטיפוגרפי של האות. למשל, האות "ם" משמשת גלגל הצלה, האותיות הסופיות הארוכות משמשות כיתדות בים שבהן ניתן להיאחז ולאות "יוד" הקטנה כולם דואגים ונושאים אותה על גבם. כמו כן, בא לידי ביטוי ההיבט הפונולוגי של האותיות: האות "פאיי" מתה "מפחד" והאות "זין" מזגזגת.

עוד ספר חכם לילדים קוראים שאני מאוד נהנתי להקריא לילדיי בקול רם. ובהחלט כדאי לנסות אם ילדת/כן  סרבן/נית קריאה.

www.prettysimplelife.co.il | המלצות על ספרי ילדים | ספרים על אותיות

קוראימלי – שרי כפיר (איירה: יעל עשת ענבר)

כאן לא מדובר בספר קריאה רגיל שניתן להשאיל מהספרייה אלא בספר מעוצב אישית בהתאם לשם הילד שצריך להזמין מראש (מתנת יום הולדת או מתנה ללידה מקסימה שרכשתי כבר מספר פעמים לחבריי ובני משפחתי) ושהילדים שלי מאוד אוהבים לקרוא. סיפור על ירח ושני כוכבים שיוצאים למסע על כדור הארץ ומחפשים אותיות שירכיבו את שם הילד. כל אות בשם מיוצגת על ידי חיה אחרת (אפילו האות "וו" שכל כך קשה למצוא לה חיה במשחק "ארץ עיר") ותפקיד הכוכבים להרכיב  את האותיות יחדיו עד הופעת שמו הפרטי ושם המשפחה של הילד/ה בסוף הסיפור. הילדים מתרגשים תמיד לראות ספר שהוא עליהם, האיורים מקסימים וצבעוניים והאותיות עושות את עבודתן נאמנה בלימוד הילדים כיצד לאיית את שמם.

www.prettysimplelife.co.il | המלצות על ספרי ילדים | ספרים על אותיות


מי רוצה ספר מתנה?

וכמו שהבטחתי, לכבוד השקת המדור החדש אחת מכן תזכה בספר מתנה.

עדי רמבה ארז הפייה הראשית והמחברת המוכשרת של "פיות אותיות" תעניק עותק אחד של הספר (וגם דפי צביעה של עמודים מתוך הספר) לילדים (ולאימהותיהם) שאוהבים לקרוא.

www.prettysimplelife.co.il | המלצות על ספרי ילדים | ספרים על אותיות www.prettysimplelife.co.il | המלצות על ספרי ילדים | ספרים על אותיות

מעוניינות לזכות בספר? הנה הפרטים המלאים:

מי יכולה להשתתף בהגרלה?

כל מי שמנויה לניוזלטר של הבלוג ותענה (בתגובות מטה) יחד עם אחד מילדיה על השאלה הבאה:

 "איזה אות אהובה עלי במיוחד ומדוע?" (ציינו את שם הילד/ה וגילו).

פרגון תמיד משמח אותי

עשי לי לייק לעמוד העסקי של הבלוג בפייסבוק  ודאגי לשתף פוסט זה עם חברה טובה.

ואם את לא מנוייה לניוזלטר?

אל דאגה, הירשמי לבלוג באחד מהבאנרים המפוזרים באתר, מלאי אחר כל השלבים שתיארתי למעלה (לייק ושיתוף בפייס, תגובה בבלוג למטה) והנה – גם את משתתפת בהגרלה.


ההגרלה הסתיימה. תודה לכל הילדים ואימהותיהן שהשתתפו בהגרלה!

ברכות לעלמה לוינסקי המתוקה "שהכי אוהבת את האות ע' כי היא האות הראשונה בשם שלה. אחר כך את האות ה' כי היא האחרונה, "ואם היא רוצה לדעת, החברה שלך מהבלוג, אז אחר כך את ל' ו-מ'!" שזכתה בעותק הספר "פיות האותיות" שיישלח אליה בדואר עד לקנדה הרחוקה.

ואם עדיין חשקה נפשכן בספר המקסים הזה ולא זכיתן בהגרלה – מחכה לכן מתנה קטנה! מנויות הבלוג שירכשו את הספר פיות האותיות – Letter Fairies ויציינו בעת ההזמנה כי הגיעו מהבלוג ייהנו מצ'ופר נוסף בעת הרכישה: מארז דפי צביעה של איורים מתוך הספר, ללא תוספת תשלום.


ואם אתן מכירות ספרים נוספים על אותיות שאתן ממליצות עליהן – אשמח אם תכתבו בתגובות!

קריאה מהנה!

אולי תאהבו גם את ...

תגובות בפייסבוק

comments

33 thoughts on “המלצות על ספרי ילדים: אותיות השפה העברית

 1. האות האהובה עלי היא ש כי היא שורקת ותמיד מזכירה לי דברים שמחים.לבת שלי קוראים עלמה הוס דלברי ושנה הבאה היא עולה לכיתה א.כיום בת 5.7

 2. יש לי אהבה עמוקה לאותיות הא"ב, וחיבה לא פחות עמוקה למגנטים בצורת אותיות שבילדותי נראו לי כמו מוצר נכסף וקסום. אז ברור שהתמונות שבו את לבי. לא הכרתי את כל ההמלצות – וכמוך אני חובבת ספריות אז מוסיפה לי לרשימת ה"ספרים לקחת בספריה" את אותיות במיץ שטויות ואת מלחמת האותיות.

  1. תודה נעמה! אשמח לשמוע את התרשמותך מהספרים אחרי שהשאלת אותם…דווקא המגנטים האלו נתגלו כלא שימושיים בעליל עבור ילדיי אך שימושיים להפליא בצילום תמונות לבלוג 🙂

 3. איזה פוסט נהדר! משכיל ואינטלגנטי.. התמונות נהדרות, ההמלצות שוות זהב – ואני בהחלט הולכת להשתמש בהן!
  ממליצה על סדרת הספרים של שאול החתול – הם לא על אותיות, אבל כולם מדברים על גישה מאוד בריאה וחיובית לחיים.
  האות האהובה עלי היא ר' – כי היא הראשונה בשם שלי. רון. בן חמש וחצי.
  האות האהובה עלי היא ל' – כי אפשר ליצור איתה מילים מוזרות כמו ליקה, לוקה.. ניצן. בת שמונה אוטוטו.

  1. חתולים הם בהחלט קטגוריה במדור שאני רוצה להמליץ עליהם. תודה על ההמלצה ועל התשובות ובהצלחה לילדים!

 4. אהבתי את הפוסט. בהיפוך אותיות ספר הוא פרס למחזיק בו, לקורא ולמקריא. הולכת לבחון את ההמלצות בהקדם. תודה.
  בשם נכדי, הקטנים מאוד עדיין, (שנה וחצי, שנתיים וחמש), בחרתי את האות נ כאות המועדפת כי היא האות הראשונה במילה נכדים הממלאים את עולמנו כיום באור ובשמחהה.
  משתפת את הספר "אותיות חיות" לחובבי החיות הקטנים שבינינו.

  1. מאוד אהבתי את הרעיון שספר הוא פרס. אנסה לזכור ולשתף זאת בפוסטים הבאים. תודה רבה על התשובה ובהצלחה בהגרלה!

 5. נראית לי רשימה מצויינת, תודה שירה!
  רציתי להוסיף את הספר ככה זה בעברית / דתיה בן דור, שמבדר ברגעים אלה את עלמה שלומדת עכשיו לקרוא בעברית.
  עלמה, בת 6, אומרת שהיא הכי אוהבת את האות ע' כי היא האות הראשונה בשם שלה. אחר כך את האות ה' כי היא האחרונה, "ואם היא רוצה לדעת, החברה שלך מהבלוג, אז אחר כך את ל' ו-מ'!". שתדעי (:
  כמובן שאשמח להשתתף בהגרלה, ושיתפתי את רם, בעלי, כדי שיהיה לו רעיונות אילו ספרים לחפש בביקור הקרוב שלו בארץ…

  1. ככה זה בעברית זה אכן ספר מופלא ואיכותי שהתלבטתי האם להכניס לרשימה אך בחרתי שלא בגלל העובדה כי לא מתפקס על האותיות. אבל תודה על התזכורת הנפלאה ותודה לעלמה על התשובה המפורטת!

 6. איילה הכי אוהבת את האות א' כי זו האות הראשונה של שמה. שירה הכי אוהבת את האות ש בדיוק מאותה סיבה.
  פוסט מקסים, תודה רבה.

 7. מקסים!
  אמנם הילדים שלי כבר לא בגילאים של "ספרי אותיות", אבל בביקור הבא בספרייה בהחלט אחפש את אלו שלא הכרתי.
  אגב, היתה לי תקופה, שכל פעם שחברה טובה ילדה את ילדה הראשון, המתנה הקבועה שלי היתה 4-5 ספרי ילדים "קלאסיים".

  1. גם לי היתה מתנה כזו! במיוחד לחברות שאני יודעת שיש להן ה-כ-ל או כאלה שגרים בחו"ל. ערכה של ספרים קלאסיים וגם כאלו שלא בכדי להוות הסיפתח לספרייה של הילד. תודה רבה הדס!

 8. איזה באסה! בדיוק התחלתי לחשוב על פינת המלצות ספרים והופ אני רואה אחת מצויינת אצלך, גנבת לי את הרעם 😉.
  בכל מקרה, תודה רבה על ההמלצות אני אבדוק אותם, יש לי תולעת ספרים בבית והיא לא יודעת שובע.

  1. נועלה, גם וגם וגם – בטוחה שההמלצות שלי לא יהיה זהות לשלך ותמיד כיף לקרוא על ספרים חדשים ברשת (במיוחד בימינו בה הכל שטוח ורדוד כל כך…). אשמח לשמוע מה מעיין חשבה על הספרים!!

 9. פוסט נהדר (לרוב אני חושבת כך).
  פה בבית חובבי ספרים וספריות גדולים, הילדים מבקרים בספריה לפחות פעם בשבוע, לפעמים גם פעמיים ושלוש (עצמאיים). יש להם כרטיסי השאלה מגיל אפס, בערך.
  הקטנה נמצאת בתחילת-תחילת-תחילת הכרת האותיות (כמעט בת 3), כך שאם אשאל אותה כנראה תבחר את האותיות שבאמצע –
  י,כ,ל,מ שמרכיבות את השם שלה.
  אחיה בן 9.5 הכי אוהב את "ר", אבל לחלוטין לא הצליח לנמק למה.

  1. תודה רבה שרה! אני לא בטוחה אם אני כבר מחכה לגיל בו יילכו עצמאית להחליף ואתגעגע לימים הם הלכתי איתם – או שלא…? ותודה לילדים על התשובות ובהצלחה בהגרלה!

 10. אהבתי את הפוסט, מקווה לשמור אותו ולזכור לגיל שהבן שלי יהיה קצת יותר גדול להכיר אותיות.
  יש סיפור אחד על אותיות שאני מאוד אהבתי מהילדות שלי, מתוך ספר שהכיל אוסף סיפורים בשם "סיפורים מרחוב סומסום". אני מניחה שזה מתורגם לעברית, אבל מתורגם טוב, בייחוד הסיפור "כרובי ו22 כדורי הגלידה". זה סיפור קצר וחמוד על גלידריה שיש לה גלידות ב22 טעמים לפי הא'-ב', ולכל אחד 3 מילים, למשל "קפה-קוקוס-קרמל", ו"עוגת-ענבים-עולמית". אני זוכרת חלק מהם עד היום (ולא זוכרת אף סיפור אחר מהספר הזה). אני בטוחה שכשהבן שלי יגע לגיל שלומדים אותיות אני אחפש לו את הספר הזה, רק בשביל הסיפור הזה.

 11. הלל בן 6 ורבע: אני הכי אוהב את א' כי תוך שנייה אני מצליח לכתוב אותה.
  אני: אה, אתה אוהב את א' כי קל לך לכתוב אותה…
  הלל: לא! זה מסובך לי, אבל אני מצליח לכתוב אותה.
  אם עושים ל' באלכסון ואז עושים קו – נהיה א'.
  —————–
  ידידיה בן 3 ושלושת רבעי: את כל זה (הא'ב'), אבל את מ' לא!!
  (שר את הא'ב' עד מ')
  כי אני מתבלבל, אני אומר סופית…
  אז בגלל זה אני אוהב את כולם, אבל לא אותה.
  אני: אבל איזה אתה *הכי* אוהב?
  (הולך לחדר לתמונה של האותיות [שהדפסנו מ9INSTYLE])
  ידידיה: את זאת (מצביע על צ').
  כי אנחנו צדיקים 🙂
  —————-
  הייתה תקופה שפ' סופית הייתה הכי אהובה כאן
  בזכות 'מעשה בפ' סופית' של אלתרמן עם האיורים של דני קרמן.
  אחל'ה ספר.

  תודה על פוסט מרתק 🙂
  חוץ מאותיות במיץ שטויות שאני מכירה אבל הילדים לא,
  לא נתקלנו בספרים בספריה. נחפש פעם הבאה!

 12. מצטרפת להרגשה שלך לגבי ספרים ואוסיף המלצה על הספר מעשה בפ"א סופית של נתן אלתרמן עם איורים נהדרים של דני קרמן.

  קרני הכי אוהבת את האות ק' כי היא האות הראשונה בשם שלה, אבל גם את האות י' כי היא קטנטנה כזאת ויש אותה לארבעת בני המשפחה בשם.

 13. פוסט יפיפה… לניר היה קשה לבחור .הוא בן חמש וחמישה חודשים והשיר שאנחנו אוהבים לשיר הוא שיר האותיות של נעמי שמר.הוא אוהב להמציא מילים אחרות שמשתלבות בשיר… בחר את נ כי היא פותחת את שמו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *