מתי לאחרונה פיתחתן אלבום תמונות?

"התמונות שבאלבום…"

חחחח…

השיר הזה כבר ממזמן לא רלוונטי לרובנו.

תקנו אותי אם אני טועה אבל לרובכן, התמונות בטלפון או במקרה הטוב על המחשב. ממתינות.

למה? ליום שבו יהיה לנו זמן לסדר אותן, כמובן. (ומתי זה יגיע? אולי כשהילדים באוניברסיטה או כשאת בפנסיה? 😉 )

וגם אני.

נאבקת בעובדה כי בניגוד להורינו אשר צילמו אותנו הרבה פחות אבל כל תמונה ותמונה, בין אם היא הייתה עקומה, מטושטשת (או שהיינו פשוט עושים בה פרצוף), ובין אם הייתה באמת טובה, הייתה נכנסת בגאון לכיס באלבום התמונות לאחר פיתוחה, אצלנו התמונות הן אמנם איכותיות אך גם רבות יותר, הרבה יותר, ועל כן דורשות יותר משאבים מאתנו לסינון, שלא לדבר על ההחלטה האם לפתח כמו "פעם" או לשבת ולעצב אלבום תמונות דיגיטאלי ששוב יצרוך מאתנו משאבי זמן ופנאי שאינם בנמצא.

www.prettysimplelife.co.il | טיפים לעיצוב אלבום תמונות דיגיטאלי
מקור התמונה: Unsplash

בעבר הרחוק, לפני מיליון שנה ולפני הולדת הילדים, הנושא היה פשוט יותר. עופר ואנוכי היינו נוסעים לחו"ל ותוך כמה ימים הייתי מעצבת אלבום תמונות דיגיטאלי ייעודי לטיול ונגמר הסיפור. מה עוד כבר היה לנו לתעד? הרי מצלמת טלפון לא הייתה עדיין בנמצא.

אבל היום? כשילדינו מתועדים באופן שוטף? ואפילו יציאה לגינה יכולה להסתכם באלבום? שלא לדבר על התמונות שנשלחות מהגננות ומהורים אחרים שלא נרצה לפספס….

לא פלא שרוב ההורים פשוט מתכחשים לצבר התמונות ולעובדה כי אין אלבום אחד לרפואה בביתם (והאמת גם איפה נאחסן אלבום? בניגוד להורינו גם אין לנו ויטרינה ייעודית לכך בבית 🙂 ).

אז לאחר כמעט חמש שנים בהם גם אנוכי רק צברה וצברה, החלטתי שלא עוד. חוזרים לפתח תמונות ולעצב אלבומים.

האמת היא שיש לי שיטה. כך שגם בתקופות בהן אני לא מעצבת בפועל אלבום, אלא במצב צבירה, אני משתדלת לשמור עליה, על מנת שביום שאכן אעצב, יהיה לי הרבה יותר קל לעשות זאת.

ומהו הזמן הטוב ביותר לחלוק אתכן את ה"שיטה" או ליתר דיוק טיפים לעיצוב אלבום (אני בעניין טיפים לאחרונה, ראו ערך הפוסט "ביקור בספרייה"), אם לא כמה ימים אחרי פורים, חג שבוודאות כל הורה קם בבוקר עם המצלמה מוכנה ביד אחת והטלפון ביד השנייה?

www.prettysimplelife.co.il | טיפים לעיצוב אלבום תמונות דיגיטאלי
מקור התמונה: Unsplash

 

אז קדימה. לפתוח מחשבים, טלפונים ולהתחיל להוריד תמונות. מתחילים.

סדר סדר סדר

הטיפ הכי חשוב שאוכל לתת לכן. גם אם אין באופק תכנון לעיצוב אלבום בקרוב חשוב להקפיד מידי תקופה (כמה שיותר קרוב למאורע המצולם, יותר טוב) לסדר את שלל התמונות בתיקיות במחשב, בין אם להוריד מהמצלמה או לסנן את אלו שעלו באופן אוטומטי מהנייד, כך שביום שתחליטו לעצב את האלבום, תוכלו לשלוף אותן בקלות ולא להתחיל לגלול בין מיליוני התמונות שיש לכן.

www.prettysimplelife.co.il | טיפים לעיצוב אלבום תמונות דיגיטאלי
מקור התמונה: Unsplash
גיבוי תמונות 

וודאו כי כל התמונות שאתן מצלמות מגובות בתוכנת ענן על המחשב ולא שמורות על הטלפון / מצלמה בלבד. באופן אישי, הגדרתי העלאה אוטומטית של התמונות לתיקיית Dropbox, אותה אני יכולה לשלוף גם מהמחשב הנייד (פשוט הורידו אליכן לנייד את אפליקציית Dropbox לשם כך). אבל כמובן שגם לאפל או לגוגל Drive קיימת אופציית ענן שכזו.

תיקיות 

אישית, אני מקפידה לשמור על כמות קטנה של נושאים בתיקיות ראשיות ואלו מחולקות לתתי תיקיות: טיולים בארץ, טיולים בחו"ל, חגי ישראל, ימי הולדת ואירועים משפחתיים ותיקיית היום יום שמכילה בעיקרה את התמונות שעלו באופן אוטומטי מהטלפון. כל אחת מהתיקיות (למעט תיקיית היום יום המכילה את התמונות מהנייד) מחולקת לתתי תיקיות מוגדרות כגון טיול ל-X, פורים 201X, יום הולדת גיל X וכו'….

אלבום "רגיל" או דיגיטאלי

קבלו החלטה האם אתן מעוניינות פשוט לפתח את התמונות "כמו פעם" ולשים באלבומי כיס (או המוכשרות ממש יעצבו מאפס אלבום מעוצב או בעגה "מקצועית" סקראפבוק) או לחלופין לעצב אלבום באמצעות אחת מעשרות התוכנות הקיימות בשוק לעיצוב אלבומים.

במידה ובחרתן באופציה השנייה (והמועדפת עליי), נסו תוכנה אחת או שתיים לפני שאתן מחליטות היכן לעצב, על מנת להבין האם אכן היא ידידותית וקלה לשימוש ומהם הפיטצ'רים המוצעים.

מבחינת איכות, רוב התוכנות המקומיות מציעות פחות או יותר אותה רמת הדפסה, אך אם באפשרותכן לבחור ולצלם ב-HD ולפתח אלבום בהתאם, מומלץ לעשות זאת. איכות האלבום היא משמעותית יותר טובה אם כי המחיר בהתאם….

ואם החלטתן שהגיע הזמן לעצב אלבום והפור נפל על אלבום דיגיטלי, קבלו כמה טיפים נוספים לעיצוב עצמו:

נושא האלבום

כמובן שאפשר פשוט לרכז את כל התמונות באלבום אבל מאחר וכבר בחרנו באופציה הדיגיטלית למה לא לעצב אלבומים נושאיים? לא. לא לכל טיול או חג, אלא לשיטתי החלוקה היא כזו:

זכאים לאלבום נפרד: טיולים לחו"ל, אלבום ראשון לכל ילד, אירועים חשובים כגון בר/ בת מצווה, טיול שורשים וכו'.

אלבום משפחתי שנתי מרוכז (דהיינו, 2015, 2016 וכו'): חגים, תמונות יום יום, טיולים בארץ, ימי הולדת וכו'.

www.prettysimplelife.co.il | טיפים לעיצוב אלבום תמונות דיגיטאלי

 

צמצמו במילים

אמנם אני אשת מילים אבל באלבומים באמת אין צורך להרבות במילים. התמונה מדברת בעד עצמה. חודש, שנה והמקום בו צולם (באלבומים שנתיים) או רק שם המקום (באלבומי חו"ל, אבל אז כדאי שהשער יגדיר את החודש והשנה) מספיקים וחוסכים לכן עוד קצת זמן מהעיצוב.

מקסימום תמונות, מינימום מרווח

קצרו לכן תהליכים וחסכו זמן וכסף (כי בסופו של דבר משלמים פר עמוד). השתמשו באופציית הקולאז' שהתוכנה מציעה לכן, כך שהתמונות יתפסו מקסימום מקום מהדף (בין אם מדובר על 12 תמונות או על 4 תמונות פר דף) והמרווחים בין התמונות יהיו קטנים (עם זאת לא לצופף לגמרי את התמונות, והשאירו מרווח של מילימטר, שניים לפחות בין תמונה לתמונה). תמונות יפות במיוחד זוכות אצלי לעמוד משל עצמן (או אפילו שניים).

www.prettysimplelife.co.il | טיפים לעיצוב אלבום תמונות דיגיטאלי

 

www.prettysimplelife.co.il | טיפים לעיצוב אלבום תמונות דיגיטאלי

רקעים

באופן אישי אני סולדת מרקעים מקושקשים ולכן משתדלת לבחור רקע נייטרלי כגון לבן או צבע בהיר אחר ולהקפיד להשתמש בו לאורך כל האלבום. בעיני יותר נקי ומסודר.

www.prettysimplelife.co.il | טיפים לעיצוב אלבום תמונות דיגיטאלי

ולסיום, ישבתן, מיינתן וסיננתן, עיצבתן והדפסתן? אל תחביאו את האלבום בארון. אין דבר אהוב יותר על ילדים מאשר לשבת ולראות תמונות של עצמם (או של אמא ואבא לפני שנולדו) ולהיזכר בחוויה שעברו. הרי בסופו של יום, מה יותר חשוב בחיים האלו מאשר החוויות והזיכרונות אותם אנו צוברים?

אולי תאהבו גם את ...

תגובות בפייסבוק

comments

3 thoughts on “מתי לאחרונה פיתחתן אלבום תמונות?

  1. נהדר. עשית לי חשק לדפדף באלבומים שהדפסתי, והזכרת לי שנתקעתי בקיץ 2014 והגיע הזמן להתקדם עם זה! אצלי התמונות מצטברות עד שאחת לשנתיים בערך אני מחליטה שאין אין אין ברירה חייבים לעצב אלבום חדש. אני משתדלת לתזמן את תחילת העבודה כחודשיים לפני פסח או ראש השנה, וכך ליהנות ממבצעי החג. ואצלנו כל ילד זכה לאלבומים של השנה הראשונה שלו (הגדול כמובן של יותר שנים, עד שאחיו נולד) – ואז איחדתי הכל לאלבומים משפחתיים. קראתי פעם טיפ מצויין (שאני לא מיישמת מטעמי התקמצנות) – להדפיס מראש שני עותקים של האלבום. אחד – נשמר בכספת נגד שריפות, הצפות וכו. ובשני הילדים יכולים לדפדף בלי חשש שיקרעו או יכתימו.

  2. מקסים. אוהבת לעשות אלבומים כאלה. לאחרונה הורדתי את האפליקציה של לופה לסלולאר וסוף סף יוצאים לי אלבומים לפועל. אז נכון, התמונות הטובות במחשב, אבל הן נתקעות שם…

    1. תודה יונית! אבדוק את האפליקציה.
      אולי באמת לפחות התמונות בטלפון יעברו מהר יותר לאלבום מאשר שיתקעו במצלמה עד שאוריד אותם למחשב ואתחיל לעצב אלבומי 2016….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *